İstanbul Haberleri

“ABD Çin’le istihbarat bilgilerini paylaşıp yardım istedi, Çin azarlayıp bilgileri Rusya’ya verdi”

“ABD Çin’le istihbarat bilgilerini paylaşıp yardım istedi, Çin azarlayıp bilgileri Rusya’ya verdi”
157 views
25 Şubat 2022 - 17:44

ABD yönetiminin, Çin’in Rusya üzerindeki nüfuzunu kullanması adına 3 ay boyunca Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağıyla ilgili istihbaratı Çin ile paylaştığı söylendi. Ancak Pekin’in ABD’nin yaptığı bu istihbarat paylaşımını Ruslara bildirdiği iddia edildi. Dünya gündemini sarsan gelişmede, ABD’nin Çin’den yardım istediği ancak Çin’in azarladığı da iddia edildi.

Dünya gündemine bomba gibi düştü! "ABD Çin'le istihbarat bilgilerini paylaşıp yardım istedi, Çin azarlayıp bilgileri Rusya'ya verdi"

New York Times gazetesine konuşan ABD’li bir yetkili, Başkan Joe Biden yönetiminin son üç ay içinde üst düzey Çin yetkilileri ile Ukrayna konusunda 6 kez görüştüğünü ileri sürdü.

“İSTİHBARAT BİLGİLERİ ÇİN HEYETİYLE PAYLAŞILDI”

Yetkili, ABD tarafının Çin’i ikna edip Moskova üzerindeki nüfuzunu kullanması için Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı askeri yığınakla ilgili istihbarat bilgilerini Çin heyeti ile paylaştığını öne sürdü.

“ABD’DEN ALINAN İSTİHBARAT RUSYA İLE PAYLAŞILDI”

Çin Dışişleri Bakanı ve Washington Büyükelçisinin de katıldığı bu toplantılarda Çinlilerin, bir işgalin gelmekte olmadığını ifade ettiğini kaydeden yetkili, “Aralıktaki bir diplomatik görüşmeden sonra ABD yetkililerinin, Pekin’in kendilerinden aldığı istihbaratı Rusya ile paylaştığını; Rus tarafına ABD’nin iki ülke arasına nifak sokmaya çalıştığını ifade ederek Çin’in Rusya’nın planlarına engel olmayacağını söylediğini tespit ettiklerini” iddia etti.

 

 

Copyright © 2020 istanbuldemeci.com - Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.