İstanbul Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan BM’ye İstanbul önerisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan BM’ye İstanbul önerisi
191 views
21 Eylül 2020 - 17:18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kıtaların kavşak noktası olan İstanbul’un bir Birleşmiş Milletler merkezine dönüşmesi küresel barış ve istikrar çabalarına destek verecektir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM’nin kuruluşunun 75. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenecek üst düzeyli toplantıya video mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Sayın Genel Kurul Başkanı, sayın Genel Sekreter, Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı’nın saygıdeğer başkanları, sevgili gençler sizleri şahsım ve milletim adına en kalbi duygularla saygı ile selamlıyorum.

“Yıl dönümleri muhasebe yapmak için değerli birer fırsattır”

Birleşmiş Milletler’in kuruluşunun 75. yıl dönümünü tebrik ediyorum. Yıl dönümleri bir kutlama vesilesi olduğu kadar muhasebe yapmak için de değerli birer fırsattır. Birleşmiş Milletler’in 75. yaşının da tüm dünya için böyle bir fırsata vesile olmasını diliyorum. İnsanlık olarak koronavirüs salgını başta olmak üzere, sağlığımızı, ekonomimizi, toplumsal barışımızı ve geleceğimizi etkileyen birçok önemli sorunla yüzleşiyoruz.

“COVID-19 salgını adaletsizlik ve eşitsizlikleri çok daha keskin hale getirmiştir”

Dünya genelinde 170 milyon insanın acil yardıma ve korumaya ihtiyaç duyduğu bir tablo ile karşı karşıyayız. Açlık çekenlerin sayısı 820 milyonu aşarken, 70 milyondan fazla insan da çatışma ve baskılardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kalmıştır. COVID-19 salgını maalesef dünyadaki bu adaletsizlik ve eşitsizlikleri çok daha keskin hale getirmiştir. Dünyanın milli gelire göre en fazla yardım yapan ülkesi olarak elimizdeki tüm imkanlarla salgının yol açtığı sıkıntıları hafifletmeye çalıştık.

“Dünyanın 146 ülkesine tıbbi malzeme ve teçhizat gönderdik”

Bu süreçte kendi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderirken, din, dil, ırk, kıta ayrımı gözetmeden dünyanın 146 ülkesine tıbbi malzeme ve teçhizat gönderdik. Aşırı kazanç hırsı, güç temerküzü ve sömürgeciliğin yeni metotlarla devam ettirilmek istenmesi, küresel sistemin adalet dağıtmasının önündeki en büyük engeldir. Suriye, Filistin, Yemen, Afganistan başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde bir türlü sağlanamayan istikrar bunun ispatıdır.

“Güvenlik Konseyi’ni reforma tabi tutmamız gerekiyor”

Ortaya konulan ideallere rağmen Birleşmiş Milletler sistemi, ne çatışmaları önlemede ne de başlayan çatışmaların bitirilmesinde etkili olabiliyor. Önceki asrın ihtiyaçlarına göre şekillenmiş yapılarla bugünkü imtihanların üstesinden gelemeyeceğimizi artık hepimiz görüyoruz. Birleşmiş Milletler sistemini yeniden etkin kılmak için öncelikle Güvenlik Konseyi’ni reforma tabi tutmamız gerekiyor.
kaynak:TRT HABER

Copyright © 2020 istanbuldemeci.com - Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.