İstanbul Haberleri

”Ermenistan, geçici ateşkese uymadı”

”Ermenistan, geçici ateşkese uymadı”
210 views
10 Ekim 2020 - 12:54

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev, “Ermenistan, geçici ateşkese uymadı, bu onların iki yüzlü siyaset yürüttüğünü açıkça gösteriyor” dedi.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında imzalanan ateşkes anlaşması Türkiye saati ile 11.00’de yürürlüğe girdi.

Ateşkesin devreye girmesinden kısa bir süre sonra Ermenistan ateşkesi bozarak Ağdere-Terter ve Fuzuli-Cebrail yönlerinde saldırıda bulundu. 

İhlale anında karşılık veren Azerbaycan ordusu, ateşkesi Ermenistan hedefini etkisiz hale getirdi.

“İki yüzlü siyaset izleyen Ermenistan ateşkesi ihlal etti”

Hacıyev, iki yüzlü siyaset izleyen Ermenistan’ın ateşkesi ihlal ettiğini vurguladı:

“Ateşkesle ilgili beyanattan sonra bugün de temas hattı boyunca Ermenistan, Azerbaycan’ın silahlı kuvvetlerinin mevkilerine ve mülki Azerbaycan insanlarına karşı hücumlara devam etmektedir. Bu açık şekilde göstermektedir ki Ermenistan ikiyüzlü bir siyaset yürütmektedir. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri de kendini savunma prensipleri esasında Ermenistan tarafının bu gibi saldırılarına cevap vermek mecburiyetindedir.”

“Hedefimiz Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü sağlamak”

Hacıyev, Ermenistan’ın barışa mecbur edildiğine vurgu yaptı:

“Ermenistan’ın barışa mecbur edilmesi ile harekatın ilk aşaması sonuç vermiştir. Masada artık Ermenistan’ın dikte ettirdikleri olmayacak. Mücadele sadece askeri değil, diplomasiyle de yapılır. Esas hedefimiz Azerbaycan’ın uluslararası kararlarla tanınan toprak bütünlüğünü sağlamaktır. AGİT  Minsk Grubu artık kendine düşeni yapmalı, işgal edilen topraklardan Ermenistan’ın çıkarılması yönünde görüşmeleri istikametlendirmelidir.” 

Kaynak:TRT haber

Copyright © 2020 istanbuldemeci.com - Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.