İstanbul Haberleri

Etil ve metil alkol arasındaki fark anlaşılabilir mi?

Etil ve metil alkol arasındaki fark anlaşılabilir mi?
131 views
14 Ekim 2020 - 13:13

Son dönemde sahte içkiden ölümlerin artmasıyla etil ve metil alkol arasındaki fark gündeme geldi. İnsan sağlığını tehdit eden metil alkolü etil alkolden ayırmak mümkün mü? Detayları haberimizde.

Yurt genelinde sahte içkiden ölümler artıyor. 

Kolonya, deterjan adı altında resmi üretim belgesi alarak sahte içki üreten de var, etil alkol yerine metil alkol karıştıran da.

İkisi de alkol, farkları ne?

Etil alkol, içkinin temel maddesi. Zaman zaman başka amaçlarla da, örneğin sanayide de kullanılıyor. Yani pahalı ve tehlike seviyesi biraz daha düşük. 

Metil alkol ise, ucuz, insan sağlığı için ise tamamen zararlı. O kadar ki koklanması, vücuda ufak bir teması bile ölüme kadar götürebiliyor. 12-14 saat arasında etkisini göstermeye başlıyor. 

Fark anlaşılır mı? 

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Fen ve Kimya Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Levent Artok, soruyu TRT Haber’de şu sözlerle yanıtladı: 

“Kokudan da kolay kolay anlaşılmaz. Bunlar saftır, sudan bile ayıramazsınız. Bunu anlamak mümkün değil. Tattan da anlaşılmıyor. İnsanların evlerinde ayırt etmesi mümkün değil. Aldığınız zehir mi gerçek anlamda, belli bir yerden sonra geri dönüşü yok. Ucuz diye alıyor insanlar, almayacaklar başka çare yok. Aslında etil alkol diye satıyorlar ama aldıkları aslında en az belirli oranda metil alkol içeren bir sıvı.

İçtikleri aslında önemli kısım metil alkol. Her ikisi de aldıklarında benzer etkiyi gösteriyor, sarhoşluk yaratıyor. Etil alkolü içmeyi kestiğin zaman belli bir süre sonra kendine gelir, ertesi gün normalleşirsin. Metil alkolde ise bu mümkün değil. 12-14 saat arasında etkisini gösteriyor. Bu etki de ölüme kadar gidiyor. Bunu hissettiklerinde hemen sağlık kuruluşuna gitmeleri lazım.”

Kaynak:TRT haber

Copyright © 2020 istanbuldemeci.com - Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.