İstanbul Haberleri

Putin’in tehdidi sonrası Orta Avrupa’da büyük panik! Halk eczanelere koştu…

Putin’in tehdidi sonrası Orta Avrupa’da büyük panik! Halk eczanelere koştu…
170 views
03 Mart 2022 - 10:31

Putin’in Ukrayna işgalinde nükleer silahların kullanılması yönünde yaptığı açıklamalar sonrası Ukrayna’ya komşu ülkelerde de büyük bir panik yaşandı. Orta Avrupa’da bu açıklamaların ardından yaşanan panikle olası bir nükleer saldırıda koruyucu olabilen iyot takviyesi nedeniyle eczanelere akın etti.

Putin’in tehdidi sonrası Orta Avrupa'da büyük panik! Halk eczanelere koştu...

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Moskova’nın nükleer silahların alarma geçirilmesi yönündeki açıklamaları, Orta Avrupa’da endişeleri tırmandırdı.

Polonya’dan Bulgaristan’a, eski Sovyet devletlerinde yaşayanlar pasaport ofislerine doluştu. Araçlarının yakıt depolarını dolduran Orta Avrupalılar, olası bir saldırıda bir an önce kaçmak için hazırlık yapıyor.

Bazı Orta Avrupalılar, ülkelerinde orduya katılmanın yollarını araştırmaya başladı. Olası bir nükleer saldırıda koruyucu olabilen iyot takviyesine de talep artmış durumda.

Bulgaristan Eczaneler Birliği başkanı Nikolay Kostov, “Son altı günde Bulgar eczaneleri bir yıl boyunca sattıkları kadar iyot tableti sattılar. Bazı eczanelerin stokları şimdiden tükendi. Yeni miktarlar sipariş ettik ama korkarım onların da bitmesi çok uzun sürmeyecek” dedi.

Copyright © 2020 istanbuldemeci.com - Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.