İstanbul Haberleri

Son dakika: Dünya bu haberi konuşuyor! Çin’de insanlara bulaşan yeni virüs yayılıyor

Son dakika: Dünya bu haberi konuşuyor! Çin’de insanlara bulaşan yeni virüs yayılıyor
267 views
30 Haziran 2020 - 10:46

Uluslararası haber ajansları “En kötüsü henüz gelmedi, koronavirüs salgını sona ermeye yakın bile değil” açıklamasını dünyaya ‘son dakika’ koduyla geçti. Ancak asıl ürkütücü gelişme dakikalar sonra ortaya çıktı. İnsanlara bulaşan yeni virüsün tespit edildiği hayvan, dünyada fazlasıyla tüketiliyor!

31 Aralık tarihinde Çin’in Wuhan kentinden gelen bir haberin dünyayı sonsuza kadar değiştireceğini kimse tahmin etmemişti. ‘Gizemli’ hastalığın yeni bir koronovirüs olduğu dünyaya duyuruldu.

Aradan iki ayı aşkın bir süre geçtiğinde artık resmi adı Covid-19 olan hastalık yeryüzünde 1 milyon insana çoktan bulaşmıştı bile. Haziran ayına gelindiğindeyse, vaka sayısının 8 milyondan 9 milyona ulaşması bir hafta sürdü.

9 milyondan 10 milyona ise bir haftanın da altında bir sürede çıkıldı, artık yeryüzünde günde ortalama 170 bin insana koronavirüs bulaşıyor. Öyle ki, 1 Haziran’da 6 milyon 363 bin koronavirüs vakası vardı, bugün 10 milyon 412 bin.

Tespit edilen vaka ve can kayıplarının dörtte birinden fazlası, ABD’de. ABD’de koronavirüs bulaşanların sayısı 44 bin artışla 2 milyon 681 bini buldu, can kayıpları ise 346 artışla neredeyse 129 bin.

Copyright © 2020 istanbuldemeci.com - Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.