İstanbul Haberleri

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Türk öğrenciler Açıklaması

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Türk öğrenciler Açıklaması
267 views
02 Haziran 2020 - 9:38

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Yurt dışında okuyan başarılı Türk gençlerini ve yabancı uyruklu öğrencileri, ülkemizdeki seçkin yükseköğretim kurumlarında eğitim almaya davet ediyoruz” dedi.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yurt dışında eğitim görüp COVID-19 salgını nedeniyle okuduğu üniversiteye dönmek istemeyen Türk öğrenciler ile Türkiye’de eğitim görmek isteyen yabancı uyruklulara yönelik bazı yeni kararlar aldıklarını açıkladı.

Bu kapsamda, yükseköğretime girişte başarı sıralaması şartı bulunan tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, öğretmenlik, mühendislik ve mimarlık programları dışındaki yükseköğretim programlarının yurt dışı yatay geçiş kontenjanlarındaki yüzde 50 kısıtın kaldırıldığını söyleyen Saraç, bu programlara yurt içi yatay geçiş kontenjanı kadar yurt dışı kontenjan ayrılabilmesine imkan tanındığını hatırlattı.
KAYNAK:TRT HABER

Copyright © 2020 istanbuldemeci.com - Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.